Selçuk ASLAN
this site the web

Bu yıl burs veren vakıf ve kuruluşlarÇağdaş Eğitim Vakfı

Çağdaş Eğitim Vakfı bursları her yıl yüzlerce öğrenciye verilmektedir. Vakıf burs vereceği öğrencileri seçerken, öğrencilerin Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı, cumhuriyete saygılı, laik bireyler olmasına dikkat ediyor. Ayrıca bu vakıftan burs alabilmek için İstanbul’da bir devlet üniversitesinde okuyor olmak gerekiyor. Ayrıca bu vakfın görüşlerine aykırı bir yerden burs almıyor olmak gerekiyor. Vakıf burs vereceği öğrencilerden, vakfın düzenleyeceği etkinliklere katılmalarını istiyor. Vakıf yeni burs kazananları, gerekli evrakları tamamladıktan sonra sözlü mülakata çağırıyor. Sözlü mülakatı geçen adaylar vakıftan her ay 120 lira burs kazanıyor.

Vakfın İletişim Adresleri:

Kocatepe Mahallesi Feridiye Caddesi No:53 Posta kodu: 34437 İstanbul / Taksim Telefon: 212 297 69 79 – 80 email:sekreterya@cev.org.tr

İş Dünyası Vakfı

İş Dünyası Vakfı üniversite öğrencilerine burs veren vakıflardan biridir. Her sene onlarca öğrenciye burs veren İş Dünyası Vakfı 2009-2010 öğretim yılında da bu geleneğini devam ettirecek. Bu vakıfta 15 Ekim tarihine kadar aşağıda belirttiğimiz adrese başvurabilirsiniz.

Feshane Cad. Numara : 17 Eyüp – İSTANBUL Tel: 212 497 03 03 Faks: 212 497 04 04

—-

1884 Vakfı

İstanbul’ 1884 Vakfı İstanbul’ da burs veren vakıflardan bir tanesidir. Vakfın kurulma amaçlarından en önemlisi, herhangi bir karşılık beklemeden ihtiyaç sahiplerine maddi ve manevi destek sağlamaktır. Merkezi İstanbul’ da bulunan vakıf sadece İstanbul’ da devlet üniversitelerinde okuyan öğrencilere yönelik burs hizmeti sağlamaktadır. 1884 vakfı burs başvurusu çoğu burs veren yerlerden farklı olarak internet üzerinden yapılmaktadır. Bu yönden vakfın burs dağıtırken, tarafsız davrandığı düşünülebilir.

Bu vakfın burs başvuru tarihleri 15 Eylül- 15 Ekim tarihleri arasındadır. (BURS BAŞVURUSUNU 15 EYLÜL TARİHİNDEN ÖNCE YAPMAYA ÇALIŞMAYIN VAKIF KABUL ETMİYOR)

Anadolu Eğitim Vakfı

Bursu Bu vakfın amacı, ihtiyaç sahibi öğrencilere burs yardımında bulunarak, öğrencilerin eğitimine bir nebze de olsa katkıda bulunmaktadır. Her yıl yüzlerce öğrenciye burs veren vakıf burs verirken öncelikle öğrencinin maddi durumuna bakar daha sonra, başarısına bakarak burs vereceği öğrencileri seçer.

Daha detaylı bilgi için Adres : Necatibey Caddesi Güneşli Apartmanı. No:16 Daire:14 Sıhhiye / Ankara Telefon : 0312 229 68 16

Başbakanlık Bursu

Başbakanlık bursu, üniversitede okuyan öğrencilere devlet tarafından karşılıksız olarak verilen burstur. Ancak başbakanlık bursu almak o kadar kolay değildir. Yani üniversiteyi kazanan herkes başbakanlık bursu alamaz. Kimine kredi çıkar, kimi burs kazanır. Başbakanlık bursunun size çıkması için: Aile gelirinizin az olması en fazla 500-750 TL arası, Okuyan kardeş sayınızın fazla olması, özellikle üniversite okuyan kardeş sayısı önemli, Sosyal bir güvenceniz de yoksa başbakanlık bursu kesinlikle çıkar.

İsmail Özseçkin Vakfı

İsmail Özseçkin Vakfı, yardıma muhtaç öğrencilere burs vermek amacıyla faaliyet gösteren vakıflardan bir tanesidir. Kurulduğu günden itibaren ihtiyaç sahibi öğrencilerin, eğitim hayatlarını maddi zorluklarla karşılaşmadan sürdürebilmesi için bir çok öğrenciye burs vermeyi ilke edinmiş olan İsmail Özseçkin Vakfı, her sene başvuruları kabul edip değerlendiriyor ve öğrencilere burs yardımında bulunuyor. Vakıf, ilköğretim, ortaöğretim, lise, ön lisans, lisans ve yüksek lisans öğrencilerine burs vermektedir. Vakıf maddi desteğin yanı sıra öğrencilere eğitim sırasında karşılaştıkları problem için manevi destek de sağlamaktadır.ÖSEV bursu hakkında daha detaylı bilgi almak ve başvuru yapmak için;

Adres: Kavacık Mah. Okul Cad. No:3 Sezer Plaza 7. Kat Beykoz İSTANBUL Telefon: 0216 413 11 81 Email adresi: info@osev.org

Önder Vakfı Bursu Bu vakıf sadece lisans öğrencilerine yönelik burs hizmeti sağlamaktadır. Bu bursa başvuru yapabilmek SÖZ1′ den 275 ve üzeri puan almanız ve ya EA1 260 ve SAY1′ den 260 ve üzeri almanızın yanında ikinci bölümlerden yani ( SAY2, SÖZ2, EA2) 250 puan almanız gerekmektedir. Burs-Kredi ve Yurt Başvurusu Öss yerleştirme sonuçlarının açıklanmasının hemen ardından öğrencilerde, yurt, kredi ve burs bulma telaşı başladı. Şu sıralar Kyk burs, kredi ve yurt başvurusu almakta. Kyk’ nın öğrencilere verdiği maddi destek kredi, burs, harç kredisi ve yurt olarak 4 bölümden oluşuyor.

Öğrenim Kredisi: Kyk’ nın öğrencilere verdiği karşılıklı maddi destektir. Öğrenim kredisi almadan önce bir senede imza atarsınız. Başbakanlık Bursu: Başbakanlık bursu kazanan kimseler çok şanslıdır. Çünkü bu burs karşılıksız olup 4 sene boyunca bu burstan faydalanırsınız. Ancak başbakanlık bursu da bazı durumlarda kesilebilir. Örneğin 3 tane alttan dersiniz olursa kesilir.

Harç Kredisi: Harç kredisi yine Kyk’ nın karşılıklı verdiği maddi desteklerden bir tanesidir. Üniversitelere her dönem başı yatırmanız gereken belli bir miktarda para vardır, bunu kredi ve yurtlar kurumu sizin yerinize öder, Ancak ilerde sizden bu parayı tahsis eder.

Yurt: Anlatmaya gerek yok. Merak ettiğiniz bir konu olabilir. Kyk yurt ücretleri ne kadar? Yurt-Kur da barınma ücretleri bedava yakındır. 3 ayda bir 200-250 lira ödersiniz, kyk size günlük 1,5 liralık yemek fişi verir, bu şekilde hemen hemen yurt kur da bedavaya barınmış olursunuz. Bu tanımları yaptıktan sonra Kyk başvurusu yapabileceğiniz adresleri verelim. Buraya tıklayarak yurt, burs ve kredi başvurusu yapabilirsiniz.

MEB bursu 2009-2010

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından verilen bu burs, öss tercihlerinde eğitim fakültelerini ilk 5 tercih arasında gösteren (vakıf üniversiteleri ve 2. öğretimler hariç) öğrencilere her ay 180 lira veriliyor. Her yıl Milli Eğitim Bakanlığı 1500 eğitim fakültesi öğrencisine, aylık 180 lira olarak veriliyor. Peki MEB bursundan faydalanma şartları nelerdir? Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmalısınız, 1987 yılında ve 1987 den sonra doğmak, Herhangi bir suça karışmamanız gerekiyor, (sicilinizi memuriyetinizi engellememesi) Bu şartlara sahipseniz MEB bursuna başvurabilirsiniz.

Vakıf Üniversiteleri Burs Olanakları

Burs olanakları Üstün yetenekli ve başarılı öğrencileri bünyesine kazandırmak isteyen vakıf üniversiteleri, sundukları burslarla öğrencilere birçok imkan sunuyor. Vakıf üniversiteleri, Öğrenci Seçme Sınavı’nda (ÖSS) başarılı olacak öğrencileri kendi üniversitelerine çekebilmek için burs ve çeşitli olanaklar vaat ediyor. Öğrenim ücretinin tamamından muaf olmaya hak kazandıran bursların yanı sıra çeşitli indirimler, aylık ödemeler, ücretsiz yemek, kitap ve yurt olanakları sağlanıyor. ÖSS’de dereceye giren öğrencilere verilen burs miktarları aylık 100 ila 750 YTL arasında değişiyor. İşte vakıf üniversitelerinin öğrencileri kendi okullarına çekmek ve başarıya teşvik için hazırladıkları burslardan bazıları:

Bahçeşehir Üniversitesi

Sekiz grupta toplanan burslardan Mütevelli Heyeti Yüksek Onur Bursu, Rektörlük Onur Bursu, Mütevelli Heyeti ÖSS Onur Bursu, Rektörlük ÖSS Onur Bursu, ÖSS Onur Bursu Türkiye genelindeki başarılara göre dokuz ay boyunca farklı oranlarda veriliyor. Üniversite Giriş Başarı Bursu ÖSS sonuçlarına göre öğrenciler okul döneminde başarılı oldukları sürece veriliyor. Üniversite Başarı Bursu hiçbir burstan yararlanamayan ve genel not ortalaması 3.50′nin üzerinde olan öğrencilere, Spor Aktivite Başarı Bursu ise not ortalaması 2.00′nin üzerinde olan ve seçilen öğrencilere veriliyor.

Beykent Üniversitesi

Burslu lisans programlarına yerleştirilen öğrencilere sağlanan burs, sadece öğretim ücretini kapsıyor. Başarı kriterlerine uyduğu sürece devam ediyor. ÖSS sınavında Türkiye genelinde başarıya göre farklı oranlarda indirim ve dokuz ay süreyle burs verilebiliyor.

Bilkent Üniversitesi

ÖSS sonuçlarına göre burslu programlara yerleştirilen öğrenciler, Kapsamlı Burs kazanmış oluyor. Ücret ödemeyen bu öğrencilere her yıl 9 ay boyunca ayda 200 YTL tutarında katkı bursu ve iki kişilik odalarda ücretsiz barınma olanağı veriliyor. Yıllık not ortalaması 4.00 üzerinden en az 3.50 olan ve yüzde 5′e girmeyi başaran öğrenciler, bir sonraki akademik yıl için Üstün Başarı Bursu almaya hak kazanıyor. Bu burs eğitim ücretinin tamamını veya bir bölümünü kapsıyor.sınavıyla öğrenci alan bölümlerde verilen Yetenek Bursu’nun sürekliliği ise öğrencinin başarısına göre sürüyor.

Doğuş Üniversitesi

Burslar; Başarı, Destek, İlk Tercih, Yüksek Başarı Bursu, Teşvik, Spor, IB, Çalışma ve İhtiyaç olarak yedi grupta toplanıyor. ÖSS sonuçlarına göre tercihleri doğrultusunda ÖSYM tarafından belirlenen burs öğrenci başarılı olduğu sürece devam ediyor. Doğuş Üniversitesi öğrencilerine üniversitenin çeşitli birimlerinde haftada en fazla 10 saat çalışma karşılığı Çalışma Bursu veriyor. Öğrencilerinin üniversite eğitimleri sırasında karşılaştıkları maddi problemlere destek olabilmek için burs komitesi tarafından belirlenen değişik oranlarda ihtiyaç bursları veriliyor.

Haliç Üniversitesi

Haliç Üniversitesi bursları, YÖK tarafından zorunlu tutulan oranda eğitim-öğretim bursları ile üniversite tarafından verilen eğitim-öğretim, yemek ve yurt burslarıdır. Burslara ilişkin detaylı bilgi Haliç Üniversitesi Burs Yönetmeliğinde mevcut. Türkiye genelinde ÖSS’de ilk 1000 öğrenci arasında yer alan ve kayıt yaptıranlara karşılıksız burs veriliyor.

Işık Üniversitesi

ÖSYM Başarı ve Üstün Başarı Bursları yanı sıra ÖSYM Yüksek Onur ve Onur Bursu, Feyziye Mektepleri Vakfı Işık Liseleri Başarı Bursu, Işık Üniversitesi Başarı Bursu, Çalışma Bursu gibi burslar ve Spor, Sanat İndirimi, Kardeş İndirimi, Işık Lisesi İndirimi gibi uygulamalar yapılıyor. 267 öğrenci üstün başarı bursu ile 62 öğrenci de başarı bursu ile öğrenimlerini sürdürüyor. İstanbul Bilgi Üniversitesi Burslu öğrenciler öğrenim ücreti ödemiyor. Burslu öğrenci oranı, yüzde 10 olan yasal oranın üzerindedir. Öğrencilerinin yüzde 20’sinin burslu olduğu üniversitede, ÖSYM bursu, hazırlık sınıfı dahil tüm öğrenim yıllarını kapsıyor. Burslu girmeyen öğrenciler için Başarı Bursu, Sporcu Bursu ve Sanat ve Kültür Bursu olanağı bulunuyor.

İstanbul Kültür Üni.

ÖSYM, Başarı, İhtiyaç ve diğer burslar olarak dört tür bulunuyor. Başarı bursları yıl sonu başarısına göre, İhtiyaç Bursları değerlendirmelere göre olanakları sınırlı olan öğrencilere veriliyor. Geçtiğimiz eğitim döneminde üç bin 140 öğrenciye muhtelif oranlarda burs sağlandı. Yaklaşık her beş öğrenciden üçüne çeşitli burslar veriliyor.

Kadir Has

Burslar ÖSYM, Giriş Başarı Bursu ve Üstün Başarı Bursu olarak üç grupta toplanıyor. ÖSYM Bursu, burslu programlara yerleştirilen öğrencilere veriliyor. Öğrencinin başarı durumuna bağlı olarak devam ediyor. Giriş Başarı Bursu, ÖSS’de SAY, EA, SÖZ puan türlerine göre ilk iki bin kişi arasına giren öğrencilere kontenjanın yüzde 20’si oranında tam burs veriliyor. Not ortalamasına göre verilen Üstün Başarı Bursu, başarıya bağlı farklı oranlarda veriliyor. Koç Üniversitesi Karşılıksız Burslar, Özel Başarı, Yüksek Başarı, Başarı, Destek, I.B. Destek, Abitur Destek, Karşılıklı, İhtiyaç ve Çalışma Bursu adı altında farklı burslar veriliyor. Özel Başarı Bursu, ÖSS sıralamasında ilk 100 öğrenci içinden burslu yerleştirilen öğrencileri, Yüksek Başarı Bursu ÖSS sıralamasında ilk 1000 öğrenci içinden burslu olarak yerleştirilen öğrencileri kapsıyor. Destek Bursu öğretim ücretinin yüzde 50’sini kapsıyor. İhtiyaç Bursu, genelde üniversite içindeki çeşitli birimlerde çalışma olanakları sağlanarak veriliyor. Çalışma Bursu ise üniversitenin akademik ya da idari birimlerinden birinde haftada 5 veya 10 saatlik programlarda her saat için 4 YTL ödeme şeklinde veriliyor.

Okan Üniversitesi

Burslu programlara yerleştirilen öğrencilere sağlanan burslar yalnızca öğretim ücretini kapsıyor. Öğrenci başarılı olduğu sürece bursu devam ediyor. Ayrıca ÖSS’de Türkiye genelinde başarıya göre farklı oranlarda burs veriliyor. Genel not ortalaması (hazırlık sınıfı hariç) 3.50′nin üzerinde olan öğrencilere Başarı Bursu veriliyor. Milli sporculara eğitim ücretinden yüzde 50 indirim sağlanıyor. Engelli üç öğrenciden öğrenim ücreti alınmıyor.

Sabancı Üniversitesi

Üniversitede her 100 lisans öğrencisinin 40′ı burslu öğrenim görüyor. 2006 – 2007 akademik yılında 216 öğrencinin yararlanacağı burslar, “Sakıp Sabancı Bursu”, “Onur Bursu” ve “Başarı Bursu” adı altında üç ana grupta toplanıyor. Burslu öğrenciler yıllık öğrenim ücretinin tamamından ya da 2/3′ünden muaf olabiliyor. Yeni teknoloji kullanım ücreti ve yurt ücretini ödemeyebiliyorlar. Ayrıca öğrencilere dokuz ay boyunca aylık 300 – 500 YTL nakit ödeme veya çalışmak isteyen öğrencilere “saat başına nakit ödeme” imkanı var. Burs kazanamayanlar mezuniyet sonrası ödenmesi koşuluyla “ihtiyaç bursu” alabiliyor.

TOBB ETÜ

Burslu programa yerleştirilen öğrencilerden öğrenim ücreti alınmıyor. Yaşam katkı payı ÖSS başarısına göre değişiyor.

Yeditepe Üniversitesi

Önümüzdeki eğitim yılında ÖSYM yolu ile burslu kontenjandan 545 öğrenciye burs verilecek. Puan türüne göre ilk 3 bine (dil puan türünde ilk 100′e) girenlere sekiz ay; otel, yemek ve 160 YTL harçlık veriliyor. Hukuk Fakültesi’ni ilk 2000′e girerek kazananlara Brüksel Üniversitesi’nde burslu master yapma olanağı sağlanıyor. Ayrıca Üniversite İçi Başarı, Spor, İstek Vakfı Bursu adıyla verilen burslar da var.

19 Mayıs Üniversitesi

Vakfı 19 Mayıs Üniversitesi öğrencilerine, yaklaşık 150 burs veriyor. Tel: (0362) 457 62 88

21.Yüzyıl Eğitim ve Kültür Vakfı

15 Eylül-15 Ekim arasında başurulması gerekiyor ve bir mulakat sonrasında öğrencilere burs veriliyor

Adana Ticaret Odası

Sadece işletme, iktisat gibi bölümlerde okuyan öğrencilere burs verir.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Ankara ili sınırlarında oturan maddi durumu yetersiz 7500 üniversite öğrencisine 8 ay boyunca 25 YTL eğitim yardımı yapıyor.

Atatürk Vakfı

İstanbul’daki devlet üniversitelerinde okuyan öğrencilere burs veriyor.Geçen yıl 75 ytl burs vermiştir.

2009-2010 Tubitak Başarı Bursu

Bildiğiniz üzere tubitak her yıl birçok başarılı öğrenciye burs vermektedir. Eğer sayısal puan türünde ilk 7500 e girmişseniz vede yerleşke olarak matematik ,fizik ,kimya , biyoloji Bölümlerinden birine yerleşmişseniz burs alabilirsiniz. yada EA da ilk 5000 e girip psikoloji, sosyoloji ve felsefe bölümlerini yazan öğrencilere yada olimpiyatlardan derece alan öğrencilere eylül ayında başvurular açılarak burs verilecektir. Ayrıntılar için tubitak sitesini ziyeret ediniz

Tog Üniversite Bursu

Toplum Gönüllüleri Vakfı Toplum Gönüllüleri Vakfı eğitime destek vermeye devam ediyor.Maddi desteğe ihtiyaç duyan üniversite öğrencilerine karşılıksız burs veriyor.Burs’un kapsamında sadece üniversite öğrencileri bulunuyor.TOG’un üniversite öğrencilerine verdiği burslardan faydalanmak için Toplum Gönüllüleri Vakfının sitesini ziyaret etmelisiniz.Online burs başvurusu ile burs olanaklarından yararlanabilirsiniz. Toplum Gönüllüleri Bursu için http://www.tog.org.tr/ adresini ziyaret ediniz.

İş Bankası Darüşşafaka Bursu

“İş Bankası bir Cumhuriyet müessesesidir ve Cumhuriyet müessesesi olarak kalacaktır” diyen Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince, ülkenin aydınlık geleceğini yaratmada eğitimi en önemli sosyal sorumluluk projesi olarak gördüklerini ifade ederek, Türkiye’nin en eski eğitim kurumlarından Darüşşafaka Cemiyeti ile kapsamlı bir eğitim bursu programı başlattıklarını açıkladı. Bu anlaşma ile İş Bankası ve Darüşşafaka arasında 1939 Erzincan Depremi dolayısıyla başlayan ve depremde yetim kalan öğrencilerin eğitimine bankanın destek vermesini öngören ilk işbirliği de 68 yıl aradan sonra yeni bir boyut kazanmış oldu.

Türk Tarih Kurumu Bursu Türk Tarih Kurumu tarafından tarih alanında, 5 Yüksek Lisans ve yeterlilik sınavını geçmiş, Yabancı Dil UDS dil sınavından en az 55 alan 5 Doktora öğrencisine burs verilecek. Burs ücreti Yüksek Lisans için aylık 300.00 YTL, Doktora öğrencisi için ise aylık 400.00 YTL . Araştırma konusunun Türkiye’nin öncelikli meselelerine çözüm üretebilecek veya katkı yapabilecek olanlara öncelik tanınması, tamamlanan tezlerin basılması durumunda tez sahibinin Türk Tarih Kurumuna öncelik vermesi, Doktora adaylarından en az birisinin mensup olduğu üniversite dışından, diğerlerinin tercihen Doktora izleme üyeleri arasından belirlenecek en az üç bilim adamından referans vermeleri gerekmektedir. Yüksek Lisans bursu 2,5 Yıl, Doktora bursu 4 yıl verilecektir.

Tev Bursu

Türk Eğitim Vakfı Bursları TEV Bursu ( Türk Eğitim Vakfı Bursları) TEV Yurtiçi Bursları • Mesleki Orta Öğrenim Bursları Burslara başvuru tarihi 1-31 Ekim’dir • Yükseköğrenim “İhtiyaç Bursları” Burslara başvuru tarihi 1-31 Ekim’dir • Yüksek Lisans-Doktora Bursları Başvuru formu Kasım’da TEV web sitesinde • Üstün Başarı Bursları Burslara başvuru tarihi 20 Ağustos-15 Eylül’dür TEV yurtdışı yüksek lisans ve tıp bursları Türk Eğitim Vakfı’nın yurt dışı Yüksek Lisans (Master’s Degree) burslarının ilanı her yıl Ekim ayında büyük tirajlı gazetelerde Türkiye genelinde ikişer gün, Ekim ve Kasım ayı içinde de TEV web sitesinde yayınlanır. •

milliyet.com.tr sitesinden derlenmiştir.

0 yorum:

Yorum Gönder

 

Selçuk ASLAN

Gençlik ve Doğa Gönüllüsü / Makine Mühendisi

İletişim