Selçuk ASLAN
this site the web

DÜNYA GENÇLİK KONGRESİ İÇİN ÇAĞRI

5. Dünya Gençlik Kongresi Türkiye 2010’un Türk delegeler için başvuruları 1 Mayıs 2010 tarihine kadar uzatılmıştır

Milli Eğitim Bakanlığı’nın ev sahipliğinde, E-gençlik Derneği ve Uluslararası Barış Çocuğu Örgütü (Peace Child International) tarafından ortaklaşa düzenlenecek olan 5. Dünya Gençlik Kongresi Türkiye 2010’un Türk delegeler için başvuruları 1 Mayıs 2010 tarihine kadar uzatılmıştır. Bu yıl Ağustos ayında, Türkiye’de ilk defa yapılacak olan kongre’ye katılmak isteyenler www.turkiye2010.org web adresi üzerinden başvuru yapabilir.

Kongrenin amacı, dünyanın karşılaştığı sorunların çözümünde gençlerin en etkin şekilde, nasıl rol alabileceklerini tartışmak ve bu yönde sürdürülebilir gençlik politikaları oluşturmak. Bunun yanında gençler arasında tecrübe paylaşımı sağlayarak, Birleşmiş Milletler’in Binyıl Kalkınma Hedefleri'ne ulaşmak için gençlerin katkısını ortaya koymak ve sürdürülebilir kalkınmanın önemini vurgulamak.

Türkiye’nin tanıtımı için oldukça önemli olan bu kongre Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Moon, uluslararası siyasetçiler, akademisyenler, gazeteciler, sanatçılar ve 1000 kadar genç aktivistin katılımıyla gerçekleştirilecek.

Dünyanın en saygın, en geniş katılımlı ve en önemli gençlik toplantısı olan “Dünya Gençlik Kongresi” serileri, Birleşmiş Milletler’in desteğiyle, Uluslararası Barış Çocuğu Örgütü’nün organizatörlüğünde iki yılda bir farklı ülkelerde gerçekleştiriliyor. Kongre daha önce, ABD'nin Hawaii eyaletinde, Fas'ta, İskoçya'da, ve Kanada’da düzenlenmişti.

Beşinci Dünya Gençlik Kongresi’nin 2010 yılında Türkiye'de gerçekleştirilmesi için E-gençlik Derneği, büyük çaba göstermiş ve Avusturya’da yapılan ülke seçimlerinde, toplam beş aday ülke arasından Türkiye’nin sıyrılarak, kongreye ev sahipliği yapma hakkı elde etmesini sağlamıştı.

Bunun ardından, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın desteği ile Milli Eğitim Bakanlığı ve Uluslararası Barış Çocuğu Örgütü arasında “5. Dünya Gençlik Kongresi Türkiye 2010 Amaç Deklarasyonu” imzalanmıştı. Deklarasyon kapsamında “5. Dünya Gençlik Kongresi”, 2010 yılında, 31 Temmuz- 13 Ağustos tarihlerinde Türkiye-İstanbul’da gerçekleştirilecek.

Daha fazla bilgi için:

e-gençlik Derneği

+905557236269

wyc@e‐genclik.org.tr

info@e‐genclik.org.tr


0 yorum:

Yorum Gönder

 

Selçuk ASLAN

Gençlik ve Doğa Gönüllüsü / Makine Mühendisi

İletişim